Menu

Projekt "Blisko natury - animacje kulturalno - regionalne".

W Szkole Podstawowej nr 7 realizowany był projekt pn. „Blisko natury – animacje kulturalno-regionalne” prowadzony w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 woj. łódzkiego.

Był to projekt partnerski zainicjowany przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego przy aktywnym współudziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Odział w Skierniewicach, Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Sierakowic. W pierwszym działaniu projektowym uczestniczyli uczniowie z klas II naszej szkoły wraz z podopiecznymi Świetlicy Środowiskowej TPD, grupa pań z Klubu Seniora Rawka oraz panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Sierakowic.


Uczestnicy wybrali się na zajęcia do Makowa. Wszyscy zostali serdecznie powitani przez panią Katarzynę Miłochnę Mikulską „W miejskiej kniei”, która organizowała animację kulturalno-regionalną o tematyce zielarskiej.

W ramach realizowanych zadań projektowych odbywały się różnorodne warsztaty:

- zielarskie, które przybliżyły tajemnice okolicznych ziół, tradycji tworzenia naparów i ich walorów zdrowotnych, dzieci poznawały i rozpoznawały dane rośliny i ich rolę w zwalczaniu chorób,

- kulinarno- zielarskie prowadzone były w zespołach (troje dzieci i osoba 60+) ich uczestnicy przygotowali smakowite pierogi i surówki oraz wypiekali chrupiące podpłomyki, które spożywano z lokalnymi konfiturami,

- plastyczne pt. „Pejzaż jesienny” zostały zorganizowane przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Sierakowic pod kierunkiem Pani Alicji Przybyszewskiej -wykonane prace przedstawiały rośliny zielne stylizowane sztuką łowicką, co łączyło się z wykorzystaniem technik plastycznych w rękodziele ludowym.

Nauczyciele SP nr 7 Pani Anna Galińska, Pani Justyna Miszke oraz Pani Anna Śmieszek, pełnili rolę koordynatorów, sprawowali opiekę nad dziećmi oraz dokumentowali ten pełen atrakcji dzień. Koordynatorem projektu „Blisko natury – animacje kulturalno-regionalne” był Pan Tomasz Staroń, zastępca prezesa TPD Skierniewice, animator i nauczyciel.

Prowadzone wspólne działania w trakcie różnych warsztatów, przygotowanie potraw i smakowitego poczęstunku wspierało integrację dzieci oraz osób starszych. Dodatkowym walorem była słoneczna pogoda, która dodawała energii przy realizacji zadań. Wspólne spędzenie czasu w tak aktywny i pobudzający kreatywność sposób przez dzieci oraz dorosłych spełniło ważną rolę we wspieraniu międzypokoleniowej więzi. Zapewne warto odwiedzić ponownie to gościnne i malownicze miejsce.

 

Skontaktuj się z nami

Regulamin plików cookies